انزوای فلوره و اپه در سایه سیاست‌های فدراسیون شمشیربازی

تهران- ایرنا- معطوف شدن نگاه مسئولان فدراسیون شمشیربازی به اسلحه سابر و فراموش شدن دیگر بخش ها، موجب انزوای تیم های اسلحه اپه و فلوره شده است و این تیم ها هر روز ضعیف تر از قبل می شوند.

به گزارش خبرنگار ایرنا؛ سالهاست که مسئولان فدراسیون المپیکی شمشیربازی با مدال های ورزشکاران اسلحه سابر، خود را به عنوان یک فدراسیون موفق مطرح می کنند، در حالیکه اپه و فلوره را به دست تقدیر سپرده اند.
موضوع نگران کننده، توجه نداشتن به اسلحه های اپه و فلوره است که موجب افول روزافزون آنها شده است.
برخی از اهالی این رشته معتقدند، دلیل این امر را باید در علایق شخصی رئیس این فدراسیون نسبت به اسلحه سابر دانست. 
هنگامی که «پیمان فخری» قهرمان سابق شمشیربازی کشورمان، هدایت تیم اسلحه سابر را عهده دار شد، توجه ویژه ای به سابر صورت پذیرفت. حضور همزمان وی به عنوان سرمربی تیم ملی و در اختیار داشتن پست دبیرکلی فدراسیون، موجب گردید تا امکانات خوبی برای اسلحه سابر مهیا شود.
در عین حال، به تدریج عدم استعدادیابی در اسلحه های دیگر سبب شد تا استان ها، دیگر انگیزه ای برای پرورش و اعتلای نیروها در اسلحه اپه و فلوره نداشته باشند. 
جسته و گریخته مسوولان این اسلحه ها از جمله «احمد اکبری» رئیس کمیته آموزش فدراسیون شمشیربازی نیز به این وضعیت اعتراض کرده اند، اما رئیس فدراسیون به اعضای تیم های اسلحه اپه و فلوره اعلام کرد که در صورت مدال آوری آنان در مسابقات مهم بین المللی، سرمایه گذاری در این 2 اسلحه صورت می گیرد.
نگاهی به گذشته نشان می دهد که اسلحه اپه ایران در سال 2006 وضعیت مطلوبی داشت و پس از آن، آرام آرام رو به افول رفت.
در این زمینه «علی یعقوبیان» سرمربی تیم اپه کشورمان، عنوان کرد: «در بازی های آسیایی سال 2006 دوحه در بخش انفرادی اسلحه اپه به مدال برنز رسیدیم و شرایطمان با سابر و فلوره یکسان بود. تقریبا نه اعزامی داشتیم و اردوهای خارج از کشور هم برگزار نمی شد و تیمی از تیم دیگر پیشی نگرفته بود».
سرمربی تیم ملی شمشیربازی ایران در اسلحه اپه، دلیل ضعیف شدن این بخش را ایجاد تغییرات در بدنه تیم دانست.
وی نبود بودجه کافی فدراسیون را دلیل اعزام نشدن تیم ها می داند و در این خصوص بیان کرد: «فدراسیون شمشیربازی محدود است و نمی توانیم سه اسلحه را با شرایط یکسان اعزام کنیم.»
یعقوبیان در مورد حمایت همه جانبه مسئولان فدراسیون از اسلحه سابر، اظهار داشت: «این توجهات بر اساس علایق شخصی نیست. تیم سابر ایران در رتبه پنجم جهان قرار دارد و اگر اعزام نشود، رتبه خود و شانس کسب سهمیه المپیک را از دست می دهد. به همین دلیل منطقی است تا در تمام تورنمنت ها شرکت کند».
سرمربی تیم ایران در بخش اپه از قدم های تدریجی این اسلحه برای ارزیابی جایگاهش سخن به میان آورد تا در مسیر موفقیت قرار بگیرد.
با این حال یک تیم چگونه می تواند بدون سرمایه گذاری و حضور در مسابقات و اردوها در مسیر پیشرفت و در نهایت موفقیت قرار بگیرد.
«یعقوبیان» در خصوص اینکه گفته می شود ارتباط خوبی با «پیمان فخری» سرمربی اسلحه سابر ندارد و این امر سبب شد تا چالش هایی در فدراسیون ایجاد شود، گفت: «20 سال است که با او دوست هستم، اما زمانی که بحث کار پیش کشیده شود این امکان وجود دارد که اختلاف هایی بوجود بیاید. تمامی اعضای اسلحه های مختلف در این فدراسیون خواهان سربلندی تیم سابر هستند و من نیز از هیچ تلاشی برای بچه های سابر دریغ نکرده ام».
اهالی دیگر اسلحه ها معتقدند که سرمربی اسلحه سابر از همان ابتدا می دانست که باید چگونه توجهات را به دست آورد و اکنون مسئولان فدراسیون تمامی وقت و انرژی خود را برای موفقیت اسلحه سابر گذاشته اند.
به گفته یک منابع آگاه، مسوولان اپه و فلوره به این روند و دیدگاه باقرزاده اعتراض کرده اند، اما این اعتراض نتیجه بخش نبوده است.
یعقوبیان در بخش دیگری از صحبت های خود، مدعی شد که بازیکنان وقتی شکست می خورند آنرا به مسائل داوری مربوط می دانند و هنگامی که پیروز می شوند، توان خودشان را مهمترین دلیل موفقیت می دانند. 
سرمربی اسلحه اپه خاطرنشان کرد: «بازیکنی 10 اعزام داشته و یک امتیاز هم نگرفته است و سپس می گوید به او توجه نمی شود. معتقدم این بازیکن نباید از مشکلات صحبت کند، چون حتی یک امتیاز هم کسب نکرده است». 
در هر شکستی نباید بازیکنان را مقصر دانست و در این راستا سرمربی، تاکتیک های در نظر گرفته شده و سیاست های فدراسیون نیز مورد توجه خواهد بود.
این موضوع را می توان به وضوح در سخنان «زهره صدرزاده» سرمربی اپه زنان مشاهده کرد.
وی نبود پیشرفت در تیم ملی اسلحه اپه را کم کاری اعضای تیم می داند و اظهار داشت: «منکر این امر می شوم که اسلحه اپه نادیده گرفته شده و به همان میزان که در سابر اعزام بوده در اپه نیز اعزام های بین المللی داشته ایم.»
صدرزاده ادامه داد: «اعضای تیم ملی اپه یکدست نیستند و تعدادی از آنان از 13 جلسه تنها در 9 جلسه تمرین حضور یافته اند و آنگاه می گویند که چرا پیشرفت نداشته ایم».
در ادامه به سراغ «محمد میرمحمدی» سرمربی تیم اسلحه فلوره آقایان رفتیم که او نگاه متفاوتی دارد.
او دلایل ضعیف بودن فلوره را در اعضای تیم ملی نمی بیند و معتقد است که نبود دوره های مربیگری مناسب و مهاجرت مربیان و بازیکنان توانمند از ایران، مهمترین فاکتورهای قرار نداشتن فلوره ایران در شرایط مناسب است. 
وی در این خصوص گفت: باید میزان توجه به این اسلحه افزایش یابد، زیرا نیاز به زمان است تا بازیکنانی حرفه ای تربیت شوند.
میرمحمدی که از 6 ماه قبل هدایت تیم ایران را پذیرفته است، ادامه داد: سخنان زیادی در زمینه ضعیف بودن این تیم مطرح می شود و برخی معتقدند که برابری وجود ندارد. با تمامی این تفاسیر معتقدم که مقصر این ضعف، بازیکنان نیستند.
وی عنوان کرد: «در مدت اخیر تلاش خویش را برای ایجاد تغییر در اسلحه فلوره به کار بستیم. کار خودمان را ادامه می دهیم و اگر به ما بها دادند، شرایط بهتر می شود»
این سرمربی در پاسخ به تفاوت قائل شدن بین اسلحه ها از دید رئیس فدراسیون، گفت: «هر اتفاق، دلیلی دارد و اکنون تیم سابر ایران، خود را جدا کرده و در دنیا مطرح شده است. اما دوست ندارم درباره گذشته فلوره و اینگونه مسائل، حرفی بزنم».
در حالی که در سال های گذشته 17 استان در اسلحه فلوره فعالیت می کردند، اکنون تنها 10 استان کشور در این بخش فعال هستند. 
استان هایی چون آذربایجان شرقی، مازندران، یزد، اصفهان و کرمانشاه استعدادهای خوبی در اسلحه فلوره دارند، اما دیگر تلاش هایی چون گذشته در این بخش صورت نمی گیرد.
به گفته سرمربی تیم ایران، بسیاری از هیات ها در اندیشه تعطیلی فلوره هستند، اما با برگزاری اردو و مسابقات در تلاش هستیم تا جلوی این اتفاق نامناسب را بگیریم.
در حالی که شنیده می شود برخی استان ها با هماهنگی ریاست فدراسیون توجهی به اسلحه فلوره ندارند، اما سرمربی تیم ایران این مساله را قبول ندارد و می گوید: «اگر فدراسیون می خواست فلوره را تعطیل کند، با ما قرارداد نمی بست و اردو برگزار نمی کرد».
وی درباره اهمیت این رشته گفت: «فلوره دشواری زیادی دارد و نباید به این دلیل، هیات های این رشته را تعطیل کرده و تمرکز خود را به سابر و اپه معطوف کرد».
با کنکاشی در صحبت های مربیان تیم ملی و البته برخی از اهالی این رشته که نمی خواهند نامی از آنان به میان آید، به خوبی واضح است که مسئولان فدراسیون شمشیربازی از چند سال قبل تاکنون، تمام انرژی و سرمایه را معطوف اسلحه سابر کردند و هر چند این اسلحه روند خوبی دارد، اما فلوره و اپه هر روز ضعیف تر می شوند و چون طفل سرراهی در این فدراسیون هستند.

متن خبر در سایت ایرنا

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *